Podpisana przez prezydenta Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza zmiany we wnioskowaniu o świadczenie postojowe, zwolnienie z ZUS, czy też odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę.

 

Wnioski o postojowe (RSP-D, RSP-C, RSP-DK i RSP-CK) oraz zwolnienie z ZUS (RDZ) złożymy tylko elektronicznie. Oznacza to, że nie będzie już możliwe, jak miało to miejsce dotychczas, złożenie tradycyjnego, papierowego wniosku drogą pocztową, ani w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnik chcący złożyć wniosek zmuszony będzie założyć konto w PUE i za pośrednictwem tej platformy złożyć wniosek.

Okazuje się, że zmiana zasad wnioskowania dotyczyć będzie również wniosków RDO o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz RDU o udzielenie ulgi. Wnioski te, podobnie jak wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z ZUS, będą mogły być składane wyłącznie przez PUE.

Tarcza 4.0 umożliwiła zleceniobiorcom zawnioskowanie o świadczenie postojowe samodzielnie, bez zgody zleceniodawcy. W tym celu ZUS przygotował nowy wniosek RSP-CZ, który dostępny jest w platformie PUE. 

Najpopularniejsze