Colors: Purple Color

Do grona najemców handlowych kompleksu biurowego Business Garden Poznań dołączyła marka Meet & Eat, która zajmie 822 m2 w budynku nr 7 drugiego etapu inwestycji. W transakcji najemcy doradzała międzynarodowa firma doradcza Colliers International.

Spółka z grupy kapitałowej Agory, sieć kin Helios, zawarła umowę sprzedaży wszystkich udziałów w Foodio Concepts na rzecz firmy 5m Square, który jako inwestor zewnętrzny jest zainteresowany kontynuacją działalności gastronomicznej tej spółki – poinformowała Agora w komunikacie.

Po spowodowanej pandemią koronawirusa dziesięciotygodniowej przerwie wczoraj ponownie otwarto w Holandii lokale gastronomiczne i placówki kulturalne. Z każdej z nich korzystać może jednak tylko 30 osób na raz.

Do restauracji i kawiarń wchodzić można wyłącznie za wcześniejszą rezerwacją. Wszyscy muszą tam zachowywać między sobą co najmniej półtorametrowy odstęp. Na 1 lipca przewiduje się dalsze rozluźnienie restrykcji, w tym zwiększenie limitu frekwencji w placówkach gastronomicznych i instytucjach kultury z 30 do 100 osób.

Źródło: PAP

Foto: Pixabay

Polska branża turystyczna ma szansę przetrwać – ocenił dr Piotr Kociszewski ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Zaznaczył, że Polacy są zainteresowani noclegami w kameralnych obiektach, m.in. domkach, apartamentach, pensjonatach.

Jak przypomniał Kociszewski, w ramach odmrażania branży turystycznej, dopuszczono już możliwość oprowadzania grup turystycznych i przewożenia ich autokarami, bez limitowania miejsc. "Po otwarciu sektora bazy noclegowej, odmrożeniu działalności gastronomii, to następny kluczowy krok umożliwiający powrót do gry istotnej części rynku turystycznego w Polsce organizatorom turystyki, pilotom, przewodnikom, wreszcie przewoźnikom" - wskazał w komentarzu.

Według eksperta istotny jest czas otwarcia międzynarodowego ruchu lotniczego - od 1 czerwca ruszył ruch lotniczy w kraju, przy zachowaniu odpowiednich restrykcji określanych m.in. przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Według Kociszewskiego istotne będzie określenie jasnych zasad podróży zagranicznych - m.in. ws. kontroli granicznych i obowiązkowej kwarantanny. "Decyzje w tych kwestiach wydają się zatem kluczowe dla bardzo rozwiniętego w Polsce sektora turystyki zorganizowanej, zarówno obsługującego sferę wyjazdową, ale i przyjazdową" - zaznaczył.

Kociszewski zwrócił uwagę, że turystyka to "system naczyń połączonych" i potrzebna jest aktualizacja wcześniejszych wytycznych dot. tego sektora gospodarki. "Dotyczy to szczególnie wytycznych charakteryzujących tegoroczny wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży" - wskazał. Przypomniał, że w tym kontekście Polska Izba Turystyki proponuje uwzględnienie złagodzenia reżimu sanitarnego, umożliwiając - przy zachowaniu zasad higieny - nieco większą swobodę, korzystanie z zewnętrznych atrakcji, jak np. wyjście do kina, parków rozrywki czy na basen.

Jak zaznaczył ekspert dyskusję, zarówno w środowisku branżowym, jak i wśród potencjalnych beneficjentów, wywołuje też zagadnienie bonów turystycznych. "W wielu źródłach już pojawiały się kwoty, zasady, progi finansowe, tymczasem - jedna z wypowiedzi rzecznika rządu wskazała, że sprawa wcale nie jest przesądzona" - wskazał. Dodał, że warto też postawić pytanie o dalsze inicjatywy antykryzysowe dla turystyki, "w porównaniu z innymi sektorami gospodarki bardzo potężnie zainfekowanej".

Zdaniem Kociszewskiego widać zainteresowanie Polaków wypoczynkiem wakacyjnym. "Zachowując rekomendacje tzw. dystansu społecznego, są zainteresowani noclegami w miejscach spokojniejszych i ustronnych, a także w bardziej kameralnych obiektach, m.in. domkach, apartamentach, pensjonatach" - podkreślił. Zaznaczył, że turyści oczekują konkretnego przekazu od właścicieli w sprawie procedur higienicznych i dotyczących bezpieczeństwa. Np. certyfikowanie przez Polską Organizację Turystyczną obiektów noclegowych jako "Obiektów przyjaznych higienicznie" to - według niego - "pożądany kierunek".

Od poniedziałku nastąpiło przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich, ruszyły loty krajowe. Zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym obowiązuje do 6 czerwca. Od 4 maja działają też m.in. hotele, turyści mogą też korzystać z kwater prywatnych.

 Źródło: PAP

Mieszkańcy Trójmiasta i turyści ponownie, po 8 tygodniach zamknięcia, będą mogli korzystać z tarasu widokowego Olivii Star (130 m nad ziemią), w której czekać na nich będzie karta dań z pieca i desery dostępne w dwóch punktach gastronomicznych na 32 piętrze. Natomiast w czwartek, 4 czerwca, restauracja fine dining Arco by Paco Pérez ponownie powita gości.

Do grona Pogromców Marnowania z Too Good To Go dołączyła sieć kawiarni Costa Coffee. Paczki-niespodzianki z niesprzedaną danego dnia żywnością dostępne są już w aplikacji w 10 lokalach na terenie Warszawy, niedługo dołączą kolejne.

Najpopularniejsze